بلاگ

فوت و فن‌های نرم کردن گوشت کبابی و مرینیت آن

در این مقاله به سراغ فوت و فن‌های نرم کردن گوشت کبابی و مرینیت آن می‌رویم. گوشت کبابی از غذاهای مناسب آخر هفته است که درست کردن آن در خانه باعث می‌شود بتوانید از کیفیت گوشت اطمینان پیدا کنید. همچنین سسی که برای مرینیت کردن از آن استفاده می‌کنید در طعم کباب و نرم کردن گوشت کبابی تأثیر زیادی دارد.

گوشت قرمز برخلاف گوشت مرغ به فوت و فن‌های خاصی نیاز دارد تا یک کباب خوشمزه را نهایتاً داشته باشید. روش نرم کردن گوشت کبابی و داشتن مزه لذیذ را در ادامه خواهید خواند.

نرم کردن گوشت کبابی

بهترین قسمت گوشت برای کبابی

گوشت گوساله

اگر انتخاب شما گوشت گوساله است برای کباب کردن قسمت راسته بهترین گزینه است. راسته گوساله به دلیل نرم و خوش طعم بودن کبابی لذیذ را به شما تحویل می‌دهد. همچنین دنده به دلیل چرب و غضروفی بودن و ارزان بودن برای دنده کباب خوشمزه است. اگر ذائقه شما گوشت تماماً چرب می‌پسندد دوش یا راسته چرب تهیه کنید. اما اگر از دسته افرادی هستید که گوشت بدون چربی را ترجیح می‌دهد فیله هم صاف و بدون چربی است و هم نرم است.

گوشت گوسفند

فیله گوسفند مناسب برای کباب

برویم سراغ گوشت گوسفندی. فیله گوسفند از ترد ترین و نرم ترین قسمت‌های گوسفند است. فیله شامل بخش پشتی کمر و جگر سفید است. دنده گوسفند با گوشت نرم، نازک و پرچربی که دارد زود پخته می‌شود و طعم دلچسبی دارد.

همچنین راسته گوسفندی، از محبوب ترین قسمت‌های گوسفند برای کباب کردن است. راسته گوسفند در واقع قسمت‌های اطراف ستون فقرات است و به دلیل تحرک کمی که به خود دیده نرم تر و ترد تر از بقیه قسمت‌ها است. چربی کم و طعم منحصر به فرد راسته از دلایل محبوبیت آن است.

مواد اولیه سس مرینیت کباب

نمک و روغن

نمک و روغن دو ماده اصلی هر نوع مرینیتی هستند. اگر گوشت شما تازه و ترد باشد همان لحظه که آن را خریداری می‌کنید می‌توانید به آن نمک و مقداری روغن بزنید و کباب کنید. بدون هیچ پیش نیاز دیگری خود را به یک وعده گوشت کبابی خوش طعم مهمان کنید. برای نرم شدن کباب لازم است حداقل چهل دقیقه قبل از کباب کردن آن را نمک بزنید. کمی نمک هم در هنگام کباب کردن به آن بزنید تا گوشت آبداری داشته باشید.

نمک به علت نقشی که در حفظ رطوبت گوشت دارد و باعث می‌شود رطوبت در همه قسمت‌های گوشت حتی قسمت‌های خشک جذب شود. مک نقش اسمزی را در گوشت انجام می‌دهد و باعث می‌شود، آب درون گوشت بیرون کشیده شود، ساختار پروتئین‌های گوشت شکسته و شکاف‌هایی در بافت گوشت ایجاد شود. سپس مواد مرینیت برای نرم کردن گوشت کبابی و مزه دار کردن آن جذب گوشت می‌شوند. به همین دلیل است که برای هر ترکیب مرینیت کردن گوشت نمک یک جز اساسی آن است.

روغن نیز مانند نمک یکی از ترکیبات اصلی سس مرینیت است. روغن در ترکیب با گیاهان عطردار و ادویه‌جات باعث بروز بیشتر عطر و طعم آن‌ها می‌شود. روغن زیتون، روغن هسته انگور، روغن کنجد و روغن آووکادو هر کدام را که در دسترس داشته باشید برای مرینیت گوشت کبابی می‌توانید استفاده کنید.

سس سویا و عسل

سس سویا برای مرینیت کردن گوشت

از فوت و فن‌های نرم کردن گوشت کبابی و مرینیت آن استفاده از سس سویا است. سس سویا به دلیل اسید گلوتامیکی که دارد باعث خوش طعم شدن و نرمی گوشت استیک می‌شود.

شیرین کننده‌ای که به شکل عسل یا شکر به مواد مرینیت اضافه می‌شود رنگ گوشت کبابی را زیباتر می‌کند. شکر یا عسل را می‌توانید به مواد مرینیت اضافه کرده یا مستقیم بر روی گوشت بمالید. می‌توانید از شکر قهوه‌ای، مربا، سس گوجه، استویا، شربت افرا یا حتی نوشابه به عنوان شیرین کننده استفاده کنید.

ترکیب اسیدی

برای نرم و ترد کردن گوشت کبابی به یک ترکیب اسیدی احتیاج دارید. به همین منظور می‌توانید از سرکه بالزامیک، سرکه انگور قرمز، لیمو، نارنج، گریپ فروت، ماست یا دوغ استفاده کنید. این مواد به خوبی نقش اسیدی خود را انجام می‌دهد و در نرم شدن کباب تأثیر دارند.

کیوی برای نرم کردن گوشت

کیوی میوه‌ای است که از آن برای ترد کردن گوشت استفاده می‌شود. این میوه حاوی آنزیمی به نام اکتینیدین است که بر بافت گوشت تأثیر گذاشته، پروتئین موجود در آن را حل کرده و در نتیجه گوشت نازک می‌شود. توجه داشته باشید که کیوی باعث عوض شدن مزه گوشت می‌شود بنابراین بهتر است قبل از مخلوط کردن کل گوشت با کیوی اطمینان پیدا کنید که طعم آن را دوست دارید.

حداکثر نیم ساعت قبل از کبابی کردن گوشت، کیوی را رنده کرده و به مواد مرینیت اضافه کنید.

سبزیجات و ادویه جات

سبزیجات برای مرینیت کردن گوشت کبابی

میزان سبزیجات و ادویه جاتی که در مواد مرینیت استفاده می‌کنید کاملاً وابسته به ذائقه شما است. هر چه از این ترکیبات طعم دار و عطر دار بیشتر استفاده کنید گوشت کبابی خوش طعم‌تر می‌شود. از جمله این ترکیبات سیر، زنجبیل، رزماری، موسیر، آویشن هستند. حداقل چهار تا پنج حبه سیر را خرد کرده یا له کنید و به همراه یک قاشق غذاخوری از سبزیجات معطر را در ترکیبات سس مرینیت حل کنید. با این کار بوی گوشت کاملاً گرفته می‌شود و عطر خوش سبزی معطر جایگزین آن می‌شود.

یک دستورالعمل برای نرم کردن گوشت کبابی

حالا که با اجزا مختلف یک سس مرینیت آشنا شدید می‌توانید سسی متناسب با ذائقه خود درست کنید. ما یک دستورالعمل پیشنهادی در اینجا ارائه می‌دهیم تا اگر قصد امتحان کردن ترکیبات مختلف را ندارید از آن استفاده کنید. مقداری پیاز (مثلاً ۳ پیاز متوسط ​​به ازای هر ۱ کیلوگرم گوشت) را رنده کنید و سپس آن را در یک پارچه قرار دهید و آب آن را در یک کاسه بگیرید. آویشن و برگ بو را همراه با مقداری روغن زیتون و نمک در همان کاسه بریزید. گوشت را در این مخلوط فرو کنید و بگذارید ۲۴ ساعت بماند.

فوت و فن‌های نرم کردن گوشت کبابی و مرینیت آن

تنها مواد سس مرینیت در طعم و تردی گوشت کباب مؤثر نیستند. علاوه بر آن یک سری فوت و فن نیز وجود دارد که با رعایت آن‌ها هم مواد سس کارکرد بیشتری پیدا می‌کنند و هم باعث می‌شوند گوشت به خوبی عمل بیاید.

قبل از مرینیت گوشت را با چنگال سوراخ کنید

مواد مرینیت در صورتی که روی گوشت مالیده شود نهایت تا سه میلی‌متری از عمق گوشت نفوذ می‌کند به همین دلیل برای نرم کردن گوشت استیک قبل از این که آن را داخل مواد مرینیت بگذارید، با یک چنگال گوشت را سوراخ سوراخ کنید. با این کار مواد مرینیت بهتر به داخل گوشت نفوذ می‌کند. اگر تکه‌های گوشت استیک ضخیم بود، از چاقو استفاده کنید و چند برش داخل گوشت بزنید.

مواد مرینیت و گوشت را به خوبی بپوشانید

به یاد داشته باشید که برای نرم کردن گوشت کبابی، لازم است همه قسمت‌های گوشت را به طور کامل با سس مرینیت بپوشانید. یک روش پیشنهادی راحت این است که مواد مرینیت و گوشت را داخل یک کیسه نایلونی بریزید، در کیسه را ببندید و آن را تکان دهید تا مواد به خوبی به همه قسمت‌های گوشتی نفوذ کند.

گذاشتن گوشت و مواد سس در کیسه

همینطور می‌توانید همه مواد را در یک کاسه بزرگ ریخته و روی آن را با سلفون بپوشانید. از آنجا که میکروارگانیسم‌ها در دمای بین پنج تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد بیشترین فعالیت خود را دارند، توصیه می‌شود که برای نرم کردن گوشت کبابی، گوشت را همراه با مواد مرینیت داخل یخچال قرار دهید.

گوشت را چند ساعت در مواد مرینیت بخوابانید

مواد مرینیت به شرطی عطر و طعم خود را به خوبی به گوشت منتقل می‌کنند که زمان کافی به آن بدهید. زمان لازم برای مرینیت کردن هر نوع گوشت متفاوت است. دقت داشته باشید که زیاد از حد خواباندن گوشت در سس به علت مواد اسیدی که دارد باعث سمی شدن آن می‌شود. در ادامه انواع گوشت و مدت زمان لازم برای مرینیت کردن هر کدام آمده است.

نوع گوشت مدت زمان لازم برای خواباندن در مواد
مرغ تکه شده ۲۰ دقیقه تا ۳ ساعت
مرغ کامل ۲۴ ساعت
گوشت قرمز ۳۰ دقیقه تا ۲۴ ساعت
ماهی و میگو ۲۰ دقیقه (اگر دوز اسیدی مواد بالا است) تا دو ساعت

استفاده از بیفتک

با استفاده از بیفتک یا همان گوشت کوب می‌توانید تکه‌های گوشت خود را اگر کباب دنده نیستند نازک کنید. پس از فیله کردن گوشت‌ها آن را درون یک کیسه نایلون قرار داده و با بیفتک چند بار بر روی آن بزنید. با این کار هم مواد سس به خورد گوشت می‌رود و هم گوشت نازک ‌تر شده و راحت تر پخته می‌شود.

گوشت کبابی

سخن آخر

فوت و فن‌های نرم کردن گوشت کبابی و مرینیت آن تنها به نکات آورده شده در این مقاله خلاصه نمی‌شود. در مناطق مختلف و حتی افراد مختلط راز و رمزهای متفاوتی برای داشتن یک گوشت کبابی ترد و لذیذ دارند. در این مقاله سعی شده نکات اصلی و ضروری داشتن یک وعده خوشمزه با گوشت کبابی آورده شود. برای تهیه تمامی مواد لازم سس مرینیت به راحتی و در زمانی کوتاه می‌توانید آن‌ها را یک جا از اسنپ مارکت سفارش داده و در جلوی در منزل تحویل بگیرید.

فراموش نکنید که اگر فوت و فن متفاوتی برای نرم گوشت کبابی و مرینیت آن دارید برای ما بنویسید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.